Kalibrace barev

Zdeněk Jantač person
zdenek@jantac.net email
+420 702 985 890 mobile
facebook stránky facebook

Kalibraci provádím sondou Datacolor Spyder4, ktero oproti konkurenčním kalibračním zařízením je více přesnější a pokročilejší v možnosti kalibrace částečně přímo v monitoru.

datacolor Spyder4Elite spyder

Vygenerovaný ICC profil monitoru najdete v tomto umístění. Určitě ho zálohujte. 
C:\Windows\System32\spool\drivers\color

Správa barev Windows

Pomocí správy barev Windows zajistíte, aby systém pracoval s ICC profilem monitoru včetně mLUT Tag, co poputuje do grafické karty.

Do správy barev Windows se dostanete spuštěním COLORCPL kdekoliv v příkazové řádce. Na obrazovce se objeví okno Správa barev s aktuální záložkou Zařízení. Přejděte do záložky Upřesnit, kde zatrněte volbu Použít kalibraci obrazovky systému Windows. Přejděte zpět na záložku Zařízení, kde vyberte váš monitor ze seznamu a pod vybraným monitorem se objeví seznam přiřazených ICC profilů. Klikněte na Přidat a v seznamu nalistujte váš ICC profil monitoru. Tímto je přiřazen k vašemu zařízení, monitoru, a poté ještě klikněte na Nastavit jako výchozí
Nyní můžete okno zavřít. O barvy se bude starat systém. 

Pokud potřebujete přepínat mezi profily nebo nemůžete použít správu barev Windows, existuje snadné řešení pomocí freeware aplikace DisplayProfile.exe. Okno programu přemístíte na monitor, u kterého chcete změnit profil, a poté vyberete profil s hvězdičkou.  

Funkce ICC profilu

Změna barev první - načtení
Určitě neřeknu nic nového, že fotka uložená ve formátu JPEG nebo TIFF zpravidla obsahuje informaci o barevném prostoru standardu ICC. První nutný přepočet barev je tedy na softwaru. Ten musí načíst barvy fotografie dle přiloženého barevného prostoru a převést je do pracovního prostoru, který by neměl být větší než gamut vašeho monitoru.

Nastavení barev nejen ve Photoshopu

  • Pracovní prostor barev (gamut) musí umět váš monitor zobrazit - sRGB nebo AdobeRGB (wide gamut monitor).
  • Nemá cenu pracovat s barvami, které nemůžete vidět, proto nastavte převod do pracovního prostoru RGB.

Nastavení barev Gamuty

Změna barev druhá - zobrazení
Aktivovaný ICC profil ve Správě barev Windows před posláním obrazu na monitor posune barvy a tím donutí váš monitor zobrazit jiné - požadované barvy. Změna barev druhá se vás netýká, pokud máte hardwarově zkalibrovaný monitor, tedy barevný profil je nahraný přímo do monitoru.

Změna barev třetí - tisk
Digitální minilab pracuje s AdobeRGB a stává se, že minilab ignoruje barevný profil. Pokud jim dáte fotografii v sRGB, dopadne špatně. Nemáte-li jistotu, převeďte vy fotografii do barevného prostoru tisku. Ve Photoshopu použijte v menu Úpravy/Převézt do profilu a zvolíte AdobeRGB. Suchý minilab tiskne inkoustem a pracuje s sRGB.

Pokud máte horší monitor, který nezvládá všechny barvy, pak je dobré před tiskem provést ještě ořez barev do gamutu monitoru, tedy jen barev, které vidíte. Ve Photoshopu dáte Úpravy/Převézt do profilu a zvolíte ICC profil monitoru. Poté nezapomeňte převést fotografii do barevného prostoru tisku.