Kalibrace barev

Zdeněk Jantač person
zdenek@jantac.net email
+420 702 985 890 mobile
facebook stránky facebook

Kalibraci provádím sondou Datacolor Spyder4, ktero oproti konkurenčním kalibračním zařízením je více přesnější a pokročilejší v možnosti kalibrace částečně přímo v monitoru.

datacolor Spyder4Elite spyder

Jak na profi tisk

Následující čtení je určeno pro majitele monitorů, kteří nemají zkalibrován monitor hardwarově nebo pomocí RGB monitoru.

Krok 1

Ve Photoshopu se otevře fotografie s profilem dle potřeby AdobeRGB nebo sRGB a zapne náhled přes profil monitoru – hlavní menu: Zobrazení/Kontrolní náhled barev. V stejném menu Zobrazení/Nastavení kontrolního náhledu monitoru nutno mít zvolený náhled RGB monitoru, případně nastavit Jiné... váš kalibrovaný profil monitoru. Nechte zaškrtnuto Zachovat RGB hodnoty. Pokud budete upravovat fotky pro internet místo tisku, může vám lépe vyhovovat toto nezaškrtávat.

Krok 2

Nyní možno začít upravovat fotografii dle potřeby. Hotová a upravená fotografie se zálohuje. Poté se doostří pro tisk. Před konverzí do dalších profilů je třeba zesvětlit stíny. Podle druhu tisku a hlavně papíru se totiž výrazně liší světlost fotografie. Toho se dosáhne pokusným tiskem a následně zesvětlení pomocí nástroje ve Photoshopu Obraz/Přizpůsobení/Stíny a světla. Nyní je fotografie připravena pro finální konverzi barev pro tisk.

Krok 3

Když jsou barvy skoro shodné při srovnání se zapnutým nebo vypnutým náhledem přes barevný profil monitoru, tento krok lze přeskočit. Všem ostatním se nyní nabízí důvtipné řešení, jak dostat barvy náhledu přes profil monitoru do tisku. Zvolí se v hlavním menu Úpravy/Přiřadit profil, kde se vybere profil monitoru a potvrdí. Funkce Přiřadit profil změní barevny prostor fotografie na ten, na který právě koukáte. Na jednu stranu tím děláte rázný zásah do barev, na druhou stranu tím donutíte předat barvy prostoru tiskárny, jak je vidíte. Tento postup vyzkoušejte, můžete to být řešením pro vás, který nemáte kvalitní monitory.

Krok 4

Otevřenou fotografii nyní přes hlavní menu Úpravy/Převézt do profilu nutno převést do profilu tiskárny, který lze získat od vašeho výrobce fotografií v souboru s koncovkou ICC nebo novější ICM. Modul Adobe se ponechá a Reprodukce se nastaví na Perceptuální. Nutno ponechat zatržené Použít kompenzaci černého bodu a Rozklad barev. Následně potvrdit.

Krok 5

Konverze profilů tímto skončila. Nyní pokud je patrno, že došlo k velké změně u některé barvy, lze nástroji ve Photoshopu doladit. Pracuje se v tiskovém profilu dané tiskárny a její barvy jsou chudší než rozsah obecných profilů. Tedy upravovat jen nezbytně a s rozvahou. Současně kontrolovat, zda úpravou obraz neztrácí plnost některých barev.

  Výsledná fotografie se uloží do JPEG souboru, pokud budete fotografii zasílat přes internet, nebo ji uložte do TIFF souboru, vždy ale spolu s profilem tiskárny. Takto připravený soubor se může zaslat výrobci fotek k tisku s upozorněním, že fotografie byla již převedena do jejich konkrétního profilu.